Výcvik psů
a poradenství ve výchově
Naučte se rozumět psům
Máte-li jakýkoli dotaz, napište nám. Ostatní kontakty zde
Se psem začínáme komunikovat okamžikem, kdy jej převezmeme od feny. Ze začátku jej vychováváme a získáváme na jednoduché úkony, které postupně rozšiřujeme a přecházíme na standardní výcvik.
Nutno mu nastavit určité mantinely chování od samého počátku soužití. Sjednotit komunikaci všech členů rodiny včetně dětí a nekompromisně je dodržovat. Dbát, aby byl člověk stále vůdce smečky, upevňovat závislost psa na člověku, včetně poslušnosti.
Nejjednodušší praktikou je nastavení tzv. krmného rituálu, kdy před každým krmením, kdy máme natěšeného pejska na potravu (podmíněný reflex), si s ním procvičíme zvolené cviky a poté položíme misku s krmením před pejska, kterého přidržíme a až na povel "volno" jej uvolníme a umožníme jeho krmení. V průběhu jeho krmení mu do misky saháme a pes nesmí nikterak reagovat, každou reakci přiměřenou formou potlačujeme. Další možná praktika je hra při systematicky nastavených procházkách v rámci venčení.
Lidé se mylně domnívají, že pes ustájený v bytě strádá a trpí a že na zahradě je na tom lépe. Pokud majitel chovající psa v bytě jej řádně a kulturně - programově, dvakrát denně vyvenčí, vytváří si větší závislost a vazbu svého pejska na sebe, pes v jeho nepřítomnosti odpočívá. Pes ustájený na zahradě, není pravidelně venčen a sám se nudí, mapuje si okolí a páníčka potřebuje jen k vyvedení z objektu a pak mu zdrhá, prověřuje si své teritorium, přičemž páníčka příliš nevnímá.
Nutno dodržet čtyři kroky: 1. Zajistíme si pejska. 2. Poskytneme poškozenému odborné lékařské ošetření. 3. Neprodleně s pejskem navštívíme veterináře a zprávu o zdravotním stavu psa předáme do 24hod. ošetřujícímu lékaři, po pátém dni to opakujeme. 4. Přihlásíme se k vzniklým škodám poškozeného, způsobeným našim psem.